MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Pogrzeb Margaret Thatcher już dzisiaj

Pogrzeb Margaret Thatcher już dzisiaj

Na dzisiejszych uroczystościach w Londynie zgromadzą się tysiące Brytyjczyków i goście z całego świata, w tym premier Donald Tusk, minister Radosław Sikorski i b. prezydent Lech Wałęsa. Przeciwnicy konserwatywnej premier zapowiadają protesty.

Milczący Big Ben, ponad dwa tysiące zaproszonych gości ze 170 krajów zgromadzonych w katedrze św. Pawła. Wśród nich królowa Elżbieta II, premier i kilkudziesięciu obecnych i byłych ministrów. Do tego goście z zagranicy - dwie głowy państwa, 11 premierów i 17 szefów dyplomacji z całego świata. I kilka tysięcy policjantów pilnujących bezpieczeństwa.

Pogrzeb konserwatywnej premier rządzącej Wielką Brytanią od 1979 do 1990 r. w kilku momentach do złudzenia będzie przypominał pogrzeby członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Jednak chociaż będzie to ceremonia z honorami wojskowymi, jak pisze BBC - jest to jeden stopień niżej od pogrzebu głowy państwa. Sama Thatcher nie życzyła sobie wielkiej pompy.

Równocześnie, od śmierci Żelaznej Damy 8 kwietnia w Wielkiej Brytanii nie milknie dyskusja o jej roli w brytyjskiej polityce. Kochała wolny rynek, dlatego w czasie trzech kadencji swoich rządów rozprawiła się z brytyjskim państwem opiekuńczym. Sprywatyzowała państwowe firmy, pozamykała nierentowne kopalnie, stłumiła trwający rok strajk górników.

Dodano: 17.04.2013 9:31
Przeczytano: 1927 razy

Dodaj Komentarz


Komentarze

Brak Komentarzy.

Podobne wiadomości

Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2020